Czy TB pomoże na moje schorzenie?
Zawsze warto próbować. Jest bardzo mało chorób dla których TB nie będzie super skuteczna. Całe mnóstwo pozostałych – tak, można liczyć na poprawę, nie tylko w urazach i bólach ale także w chorobach narządowych i układowych.
Ile zabiegów potrzebuję?
O to zawsze pytają pacjenci. Jeśli to krótkotrwała dolegliwość lub uraz wystarczy kilka, czasem jeden zabieg. A jeśli to sprawa długotrwała i przewlekła – potrzeba będzie całej serii zabiegów. Już po pierwszym zabiegu pacjent najczęściej odczuwa poprawę, która motywuje go do dalszej terapii. Zabiegi wykonujemy raz w tygodniu.
Dlaczego między ruchami są przerwy?
Ruch TB wykonywany na ciele niewiele ma wspólnego z masażem. ‘It’s not massage. It’s message.’ mawiał Tom Bowen. Pomiędzy poszczególnymi sekwencjami ruchów są kilkuminutowe przerwy – to czas dla naszego systemu nerwowego na odczytanie i zintegrowanie wysłanej dłońmi terapeuty wiadomości.
Ile trwa sesja?
Sesja trwa 30-50 minut, w zależności od tego czego pacjent na danym spotkaniu potrzebuje. Terapeuta podąża za ciałem, wsłuchuje się uważnie w nie i w to, co towarzyszyło pacjentowi od ostatniego zabiegu. Zawsze jest czas aby o tym porozmawiać, aby się przebrać i napić wody.
Co jeśli nie mogę leżeć na brzuchu?
Bardzo ważne, żeby pacjent podczas zabiegu znajdował się w wygodnej dla siebie, umożliwiającej relaks pozycji. Może to być leżenie na leżance – na brzuchu, na plecach, na boku lub jeśli żadna z tych pozycji nie jest wygodna – wykonujemy zabieg na siedząco, wtedy pacjent siedzi na krześle.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabiegi TB to najdelikatniejszy ze znanych mi sposobów powrotu do zdrowia. Ruchy wykonywane na ciele są delikatne a ich działanie wywołuje u pacjenta pogłębiony stan relaksu. Dlatego sesje są bardzo przyjemne. Lubią je także dzieci.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów TB, ponieważ uwzględniają one naturalny rytm, kondycję i zdolności regeneracyjne danego organizmu. Zadaniem terapeuty jest dobrać odpowiednią porcję stymulacji, tak, aby organizm pracował w swoim tempie w jak najbardziej zharmonizowany sposób.
Czy TB nadaje się dla malutkich dzieci?
Tak, zabiegi TB są całkowicie bezpieczne i delikatne. Mogą być wykonywane nawet na wcześniakach. Czasem przebieg porodu jest na tyle trudny, że wykonany profilaktycznie zabieg TB pomaga zintegrować to wydarzenie. Niemowlaki i malutkie dzieci mogą poddawać się zabiegom w ramionach mamy. Często wtedy zasypiają….
Czy dziecko podczas zabiegu musi leżeć?
Nie. Niemowlęta i małe dzieci mogą być podczas wykonywania zabiegu w ramionach mamy, na kolanach rodzica. Starsze dzieci często bawią się czymś na stole do masażu bądź podłodze. Z czasem same chcą zająć pozycję leżącą 'tak jak mama' i popadają w głęboki relaks lub przysypiają…
Czy zabieg wykonuje się bez ubrania?
Zabiegi TB wykonujemy najczęściej przez ubranie, idealnie jeśli jest to cienka warstwa bawełnianej odzieży. Można przez nią wyczuć struktury ciała a dłonie nie ślizgają się. Pacjent leży na leżance przykryty kocem. Żeby dokonać oceny postawy może być wskazane pokazać się w bieliźnie.