Terapia Bowena w CIĄŻY PORODZIE I POŁOGU

................................................

- Dzień dobry, czy można przy pomocy Terapii Bowena odwrócić dziecko ułożone pośladkowo? Słyszałam, że jest skuteczna, czy to prawda? Czy to bolesne? Czy to bezpieczne dla dziecka? Jak to właściwie wygląda?

- Tak, to jak najbardziej możliwe. W zeszłym tygodniu odwróciło się dwoje dzieci. Terapia jest bardzo delikatna i całkowicie bezpieczna. Nie stosuje żadnych ingerencji siłowych.

To wspaniałe, kiedy kobieta może oddalić widmo cesarskiego cięcia, które przy ułożeniu pośladkowym dziecka jest rutyną… Jest to bardzo dla mamy i dziecka ważne. Kilka tygodni zamartwiania się a następnie dzień po sesji Bowena maluch jest obrócony nóżkami do góry. To bywa spektakularne. I najczęściej o tych efektach Terapii Bowena mówi się w kontekście ciąży.

Jak to się dzieje, że nie wykonując żadnych ingerencji siłowych jesteśmy w stanie ‘odwrócić’ dziecko w łonie mamy? Przy pomocy delikatnych ruchów na miękkich tkankach – przeponie, mięśniach m.in. miednicy, pleców, krzyża, powodujemy nawilżenie powięzi, zwiększamy elastyczność wszystkich dotkniętych i połączonych z nimi struktur mięśniowych i powięziowych, w sposób pośredni wpływamy na bardzo głębokie tkanki, w wyniku czego przestrzeń dla dziecka staje się bardziej miękka i przestronna i może się ono poruszać swobodniej. Głowa na tym etapie ciąży jest już zdecydowanie cięższa niż reszta ciała i przy uzyskaniu większej swobody maluszek, podczas swojej codziennej naturalnej aktywności ruchowej, nagle ląduje ‘głową w dół’. Ciężka głowa pozostanie już w tym ułożeniu aż do porodu.

Prawdą jest, że Terapia Bowena jest przydatna przez cały czas trwania ciąży, przed samym porodem, tuż po, a także jako opieka nad noworodkiem i niemowlakiem.

Wiele kobiet, które miały na sobie możliwość doświadczać Terapii Bowena w ciąży podkreśla, że nie tylko pewne dolegliwości towarzyszące temu etapowi - takie jak zgaga, refluks, nudności, bóle lędźwi, obrzęki – skutecznie znikają w wyniku zabiegów TB. Całe ciało, co wydaje się niezwykle ważne w obecnej epoce silnej medykalizacji narodzin, poprzez zabiegi Bowena, bardzo dobrze przygotowuje się do porodu. Poród przebiega o wiele bardziej harmonijnie i z mniejszym bólem, bez powikłań i interwencji medycznych, często z wyboru w warunkach domowych...

Wspaniale byłoby gdyby każda kobieta w niedługim czasie po porodzie mogła mieć profilaktycznie wykonane zabiegi regenerujące dla mięśni miednicy i biodrowo-lędźwiowych, wpływające także pozytywnie na mięśnie głębokie. Taka opieka okołoporodowa poprawia samopoczucie młodej mamy i pozwala na prawidłową regenerację mięśni, stabilizację miednicy a także poprawia nastrój, co często nie pozostaje bez znaczenia.

Do terapeuty Bowena warto się zgłosić przy jakichkolwiek niepowodzeniach z laktacją po stronie mamy czy trudnościach ze ssaniem ze strony maluszka, zastojach mlecznych oraz przy ewentualnych bólach brzuszka nazywanych popularnie ’kolkami’.

Trzeba tu wspomnieć, że zabiegi Bowena wykonywane u noworodków czy niemowlaków nie trwają długo i można je wykonać nie zdejmując malca z kolan czy brzucha mamy, a nawet tak byłoby najbardziej wskazane.

Mama, która przychodzi z niemowlakiem do gabinetu może trzymać go w ramionach, karmić itp. – w tym czasie sama na sobie może mieć wykonany zabieg TB w pozycji siedzącej a maluszek, będąc bezpieczny przy mamie, ze spokojem poddaje się terapii.
Wszelkie deficyty okołoporodowe – kręcz szyi, urazy, stres wywołany zbyt szybkim lub ciężkim porodem - bardzo szybko i łagodnie harmonizują się w wyniku działania Terapii Bowena. Dzieci ‘bowenowe’ rozwijają się bardzo harmonijnie i zdrowo.

Wciąż niedostatecznie doceniona pozostaje Terapia Bowena w leczeniu bezpłodności. Zabiegi dają świetne efekty w regulacji cyklu, gospodarki hormonalnej, leczą dysfunkcje układu rozrodczego. Wspierają organizm w sytuacji nadmiernego obciążenia stresem lub czynnikami cywilizacyjnymi i często są bardzo skutecznym narzędziem przywrócenia zablokowanej płodności. Niektórzy terapeuci mają skuteczność rzędu 80-90 % - wyniki jakże odległe od wszystkich innych znanych terapii bezpłodności.

Do gabinetów Bowena zgłaszają się także często kobiety z problemem rozejścia się kresy białej (m. proste brzucha), rozejściem spojenia łonowego czy wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wszystkie te problemy bardzo skutecznie rozwiązuje Terapia Bowena.